Nagyközségi és Iskolai Könyvtár

Nagyközségi és Iskolai Könyvtár


Nagyközségi és Iskolai Könyvtár

Online katakógus

Online katalógus

1993. február - 2023. október, kereshető tartalommal


Táborfalvi MOZAIK 1993. február - 2023. október, kereshető tartalommal

Települési Értéktár

Navigáció

Legújabb cikkek

Nyitva tartás

Nyitva tartás

Elérhetőség

2381 Táborfalva, Iskola u.7.
Tel: 29/382-952
Könyvtáros: Taskó Kata
E-mail: konyvtar@taborfalva.hu

Felhasználók

· Online vendégek: 1

· Online tagok: 0

· Regisztráltak: 5
· Legújabb tag: martinekk

MyStat

Könyvtár a Facebook-on


Könyvtár a Facebook-on anno 2015 - 2023.


Több évtized a közigazgatásban... Beszélgetés Gomoláné Berki Arankával

Hosszú évtizedeken át dolgoztunk együtt Arankával, aki a táborfalvi polgármesteri hivatal pénztárosa és anyakönyvvezetője volt. Aranka a pontosságot, precizitást, lelkiismeretességet jelentette – talán ezért is volt kedves, szeretett munkatársunk. Ez év júliusától Aranka nyugállományba vonult. Köszönöm, hogy fogadott otthonában és beszélgethetünk életútjáról!

 

 

 

- Hogy jutottál arra a döntésre, hogy a nyugdíjas életet választod?

 

- Tudatosan készültem a nyugdíjba vonulásra, élve azzal a lehetőséggel, melyet a nők 40 éves kedvezményes nyugdíja nyújt. Úgy terveztem, hogy több időm jut majd a családomra és magamra.

 

 

 - Mióta és milyen munkakörökben dolgoztál a polgármesteri hivatalban?

 

- 1992 áprilisától 2024. június 18-ig dolgoztam a polgármesteri hivatalban különböző igazgatási és pénzügyi területeken. Először adóügyi munkakörben, majd pénzügyi ügyintézőként és anyakönyvvezetőként. Eredeti végzettségem közgazdasági szakközépiskolai érettségi, ezen belül igazgatás és ügyvitel szakirány. A középiskola befejezése után dolgoztam képesítés nélküli nevelőként, statisztikusként, titkárnőként, míg végül 1992-ben adtam be pályázatomat a táborfalvi polgármesteri hivatalba.

 

 

- Az évek során változtak a jogszabályok, a munkakörülmények, a számítástechnika megjelenésével teljesen átalakult a napi munkavégzés rendje. Hogy élted meg ezt? Milyen tapasztalatokat szereztél?

 

- Az évtizedek során szükség volt a szakmai tudás bővítésére, 1993 júniusában anyakönyvi szakvizsgát, 2004-ben pénzügyi számviteli ügyintézői alapvizsgát tettem. Azon kevés köztisztviselő közé tartozom, aki három, egymás után következő polgármester vezetésével és 2023. novemberig Kundra Erika jegyző asszony, majd Háfra László jegyző úr irányításával dolgoztam. Mindegyikük számára a legfontosabb szempont volt, hogy szakképzett, jól felkészült munkatársak dolgozzanak a hivatalban és ehhez maximálisan biztosítottak mindent, támogatták a tanulást, kezdeményezték a továbbképzéseket, ellenőrizték és segítették a munkánkat. Nagyon szerettem a közigazgatás területén dolgozni, úgy éreztem, hogy folyamatosan fejlődöm, hogy újabb kihívásokkal találkozom. A legnagyobb erőpróba számomra az informatikai szakismeretek elsajátítása és fejlesztése volt. Az iskolarendszerű oktatásban mi még nem tanultunk számítástechnikát. 1992-ben, amikor a hivatal adóügyi előadója voltam, egyetlen számítógéppel rendelkeztünk a pénzügyön. A második számítógépet az adóügy kapta, hogy az addigi manuális feldolgozást korszerűsítsük. Itt kezdődött tulajdonképpen az én informatikai képzésem egy háromnapos tanfolyamon. A GYES időszakát követően, 1998-ban, amikor ismét munkába álltam pénzügyi ügyintézőként, mint pénztáros, már minden munkatárs rendelkezett számítógéppel. A Kulcs-Soft programmal dolgoztam 2011 végéig, majd 2012-től 2016 év végéig CGR-programmal. 2017. év elejétől az ASP gazdálkodási integrált szakrendszerre tértünk át. A programok megismeréséhez, felhasználásához intenzív tanfolyamokon vettünk részt. Mára mindent felülír az informatika, az ügyfélkapcsolatokban is meghatározó. 2016-tól 2020 végéig anyakönyvvezetői feladatokat is elláttam, ehhez fel kellett frissítenem az egykor tanultakat és meg kellett ismernem az elektronikus anyakönyvi rendszert, amely 2014 júliusától lépett érvénybe. Szerettem ezt a hatósági munkát végezni, mert átölelte az emberi élet meghatározó pillanatait: a születést, a házasságot és a halált. A legnagyobb kihívást a házasságkötés jelentette számomra, hiszen a szép, hangsúlyos beszéd, a megjelenés, az ünnepélyesség, a megfelelő, az egyedi, az adott párhoz illő köszöntés alapvető elvárás az anyakönyvvezető iránt. Boldog emberekkel, boldog családokkal találkoztam, amely számomra is örömöt jelentett.

A közigazgatásban végzett munkám során alapvető követelmény volt a szakmai felkészültség, a fegyelmezettség, a pontosság, az önálló munkavégzés, a törvények pontos ismerete és alkalmazása. Itt szeretnék köszönetet mondani minden kollégámnak, akikkel együtt dolgoztam, akik segítették munkámat.

A változó jogszabályok, feltételek és technikai adottságok mellett alapvető feladatunk nem változott: a köz szolgálata. Ez jelenti a táborfalvi emberek ügyeinek intézését, problémáik megoldásában a segítségnyújtást, de jelenti az önkormányzati intézmények, a társadalmi szervezetek működésével kapcsolatos feladatok elvégzését is.

Munkám során is meghatározóak voltak számomra az emberi kapcsolatok. Szomorúan tapasztalom, hogy nagyon megváltozott világunk, a személyes kommunikáció egyre inkább háttérbe szorul, szinte meg is szűnik. Ez nem válik javunkra, hiszen akár a problémák megoldásában, a célok elérésében, a tervek megvalósításában, a családi életben, a gyerekek felnevelésében, mindennapi életünk minőségében sok-sok negatív jelenséggel találkozom.

 

 

- A polgármesteri hivatal dolgozójaként láttad Táborfalva fejlődését, a községben zajló változásokat. Hogy látod településünket? Milyen változásokra lenne szükség?

 

- Hatalmas fejlődés történt Táborfalván 1990 óta, amikor újra önálló település lettünk. Kiépült az infrastruktúra, összközműves nagyközség vagyunk. Megújultak intézményeink, folyamatos fejlődést tapasztalunk Táborfalván. Úgy látom, hogy a szolgáltatások, a művelődési lehetőségek választékán és színvonalán kellene javítani, ehhez vannak intézményeink, a megvalósításhoz szükséges anyagi erőforrások megteremtése jelent nehézséget. Jellemzően pályázati lehetőségeket kell keresni. Kiemelten fontosnak tartom az egyes korosztályok, elsősorban a gyerekek és az idősek igényeinek megfelelő programok, lehetőségek kialakítását. Minél több közösségi programra gondolok, idősek napközi otthonára és olyan rendezvényekre, ahol a különböző korosztályok találkozhatnak egymással. Erre vannak már példák, ezt kell tovább folytatni.

 

 

- Milyen terveid vannak?

 

- Elsősorban a pihenés, amelyet már gyakorlok. Regenerálódni szeretnék. Egyre többet szeretnék magammal foglalkozni, olvasni, kötni, kertészkedni, végre megtanulni úszni! Természetesen, a mozgásra, az egészséges életmódra nagyobb hangsúlyt fektetni. És, ami számomra mindig a legfontosabb volt, a család, a család összetartása, a család megtartó ereje. A családi együttlétek, beszélgetések most még jobban életem középpontjába kerültek, szeretném átadni mindazt a szeretetet, figyelmet, odaadást, amit én kaptam drága Édesanyámtól!

 

 

- Köszönöm szépen a beszélgetést! Boldog, szeretetteljes életet kívánok, Aranka családod körében!

 

Borsi Mária

 

 

Kép: Gomoláné Berki Aranka

A fotót készítette: Kalocsáné Gomola Nikolet