Szépség, mívesség, igényesség… Körülvesz és megigéz…
„A koncepció egyszerű: úgy hozd mozgásba a szecesszió reprezentatív műtárgyait, hogy olyan illúziód legyen, mintha használat közben részesülnél az élményből, azaz kerüljenek kontextusba a kerámiák, a bútorok, a festmények, a textilek és az egyéb műtárgyak. Mert a Ráth György-villát úgy rendezték be, hogy némi túlzással élni is lehetne benne, azaz a művészetet látjuk, éppen működésben. Szóval, minden olyan, mintha vendégségbe érkeznénk Ráthékhoz, illetve a szecessziós művészethez. Az egykori tulajdonos, Ráth György (1828-1905), az Iparművészeti Múzeum első főigazgatója otthonában képtára és historizáló ebédlője rekonstrukciójával emlékeznek a 190 esztendeje született műgyűjtőre.”
„A szecesszió a szépség új kultuszát jelentette, egyben a forma és a technika együttes forradalma volt. Ez az élet és a művészet egészét átfogó, átformáló és átalakító összművészeti törekvés egyben az utolsó egyetemes stílus volt, melynek számtalan irányzata is minden műfajra kiterjedő, egységes formavilággal rendelkezett…
...A szecessziós tárgyakon nemcsak a formák világa érzékletes és érdekes, hanem megragadó magának az anyagnak a szépsége is. Sok esetben felelevenítették a már feledésbe merült matériákat, vagy újakkal kísérleteztek. Az üveg – talán éppen rejtelmessége, titokzatossága, csillámlása okán – a szecesszió egyik legkedveltebb anyaga volt. A bútorművészetben igyekeztek minél többféle, különleges rajzolatú fafajtát felhasználni. A fémművességben elsősorban a francia szecesszió kedvelte a csillogó aranyozott bronzot. Újból felfedezték az ónt, s e könnyen megmunkálható anyagból különféle, hajlékony tárgyak készültek. Az ezüst mellett szívesen dolgoztak bronzzal, vörösrézzel, valamint olcsóbb ötvözetekkel is. A különféle anyagokat szívesen kombinálták egymással.
A 19-20. század fordulóján hihetetlen innovatív fejlődés következett be, amely a technikai megoldások, újítások gazdag tárházát jelentette.”
(In.: A mi szecessziónk, Bp. : Iparművészeti Múzeum, 2018., p.23.)Felemelő élmény a kiállítás tereit végigjárni, egy alkalom talán kevés is ahhoz, hogy befogadjuk ezt a gazdagságot!
http://www.imm.hu/hu/contents/262,R%C3%A1th+Gy%C3%B6rgy-villa
https://www.jegymester.hu/hun/Production/54704/Allando-kiallitas---A-MI-SZECESSZIONK
Borsi Mária