Nagy meglepetésünkre egy díszes kiadású reprint kiadvány 26 kötete érkezett könyvtárunkba. Magyarország Kormányának megbízásából, a Külgazdasági és Külügyminisztérium közreműködésével a Méry Ratio Kiadó megjelentette a Borovszky Samu Magyarország vármegyéi és városai című, 26 kötetből álló monográfiasorozat hasonmását (Bp. : Méry Ratio Kiadó, 2018.). A sorozatot a Könyvtárellátó közvetítésével juttatták el többek között könyvtárunknak is. Köszönjük!
„Magyarország vármegyéi és városai (Magyarország monográfiája) – a magyar korona országai történetének, földrajzi, képzőművészeti, néprajzi, hadügyi és természeti viszonyainak, közművelődési és közgazdasági állapotának enciklopédiája.
„Egy lelkes és bátor írói gárda óriási munkára vállalkozott. Megírja Magyarország történetét és jelenkorát vármegyénkint, városonkint, olyan kiterjedésben, olyan részletességgel, a minőre nincs példa a gazdag külföldi irodalomban. Ez is legyen dicsősége Magyarországnak. Ilyen magasra emelkedett a század elején még oly szegény, jelentéktelen magyar irodalom!” – írja Jókai Mór az első kötet előszavában. A Millennium évében induló sorozatban 1914-ig összesen 21 vármegye, továbbá három kisebb földrajzi egység története látott napvilágot összesen 26 kötetben, csak az első világháború kitörése szakította meg a munkát.
Az elindítója, szerkesztője nevével azonosított sorozat, „a Borovszky” jeles tudósokból álló szerkesztőbizottsága az adott megyét kiválóan ismerő helyi szerzőkre támaszkodva enciklopédikus teljességgel dolgozta fel a vármegye múltját és akkori jelenét: történelem, földrajz, képzőművészet, néprajz, hadtörténet, az akkori jelen közgazdasági, közművelődési adatai mind megtalálhatóak benne. Történeti értékű fotói, gyönyörű illusztrációi, térképei, adatainak gazdagsága ma is igen keresetté teszik…” (https://adtplus.arcanum.hu)
A Méry Ratio Kiadó ajánlásában így ír: „Ne riassza meg a Tisztelt Olvasót „a Borovszky” befejezetlenségében is impozáns terjedelme. Helyezzék el könyvespolcaikra a köteteket, és ne feledjék a kiváló író és gondolkodó, Németh László szavait: „a könyvtár nem azért van, hogy elolvassuk, hanem azért, hogy elolvashassuk”.”
Borsi Mária könyvtáros