Leader-pályázat keretében 6 millió Ft-ot nyert Táborfalva Nagyközség Önkormányzata a Birinyi Gyűjteményt bemutató állandó, interaktív kiállítás megvalósítására, melynek helyszíne a Helyőrségi Művelődési Otthon lesz.
A Birinyi Gyűjtemény a legnagyobb népi hangszeres magángyűjtemény Európában és a Kárpát-medencei népi, történeti hangszerek legteljesebb magángyűjteménye is egyben, a Táborfalvi Települési Értéktár és a Pest Megyei Értéktár megbecsült értéke.
A 70-es években elkezdett gyűjtés a mai napig tart, így mára már meghaladta a gyűjtemény a 850 hangszert, amelyben olyan különleges hangszerek is megtalálhatók, mint a gyufaszálakból készített brácsa, zsebhegedű, trombitahegedű, a didgeridoo, a tibeti kürt, a legyező doromb Kínából, a pittypalatty, a tökcitera, és a koponyasíp. Természetesen, az olyan hangszereket is megtalálhatjuk a gyűjteményben, mint a kereplő, kolomp, a láncosbot, sípok, citerák, xilofonok, szájharmonika vagy a hegedű.
Birinyi József és Birinyi András hangszereket készít (1987)
Mindezt a három Birinyinek – Birinyi Józsefnek, Id. Birinyi Andrásnak és ifj. Birinyi Andrásnak köszönhetjük, akik nem csupán gyűjtik, de készítik is a hangszereket.
Az elmúlt évtizedekben csak időszaki, utazó kiállításokon mutatták be a gyűjteményt, nagy öröm számunkra, hogy végre megvalósulhat a Birinyi Gyűjteményt bemutató állandó kiállítás!
A pályázatról, az állandó kiállítás megvalósításáról Nagy Andrásné polgármester számolt be a Rádió Dabas 93.4-en.
Meghallgatható itt >>
vagy itt >>
Kapcsolódó oldalak:
Csutorás Nemzetközi Népzenei és Néptánctábor
Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége – KÓTA