Április 2-án, Hans Christian Andersen dán meseíró születésnapján tartják világszerte a gyermekkönyvek nemzetközi napját 1967 óta. Magyar vonatkozása az ünnepnek, hogy ezen a napon született Csukás István, olyan örökérvényű mesék írója, mint a Süsü, a Pom Pom meséi, Mirr-Murr kalandjai. A Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsa (IBBY) által szervezett ünnep célja, hogy a gyermekekkel megszerettessék az olvasást, a könyveket.
A gyermekkönyvek személyiségformáló szerepét nem lehet túlbecsülni. A könyv gyermekkorunk óta hűséges barátunk, amely mindig megtanít valami újra, elmerülünk az izgalmas utazások és érdekes felfedezések csodálatos világában. Az olvasás révén alakul a gyermek gondolkodása, képzelete, művelt beszéde. A gyermekkönyv nemcsak egyénileg nevel minden gyermeket, hanem egész nemzedékek erkölcsi és intellektuális arculatának kialakításában vesz részt.
A mindent felemésztő digitális valóság és médiatechnológiák korában azonban egyre nehezebb egy könyvnek felvenni a versenyt a rajzfilmekkel és számítógépes játékokkal, amelyek lehetővé teszik, hogy a gyermek azonnal gyönyörű cselekményképet láthasson anélkül, hogy gondolkodással és képzeletével saját, belső képeket készítene. A szülők, hogy kikapcsolódjanak és időt szabadítsanak fel a háztartási munkákra, gyakran a tabletre vagy valamilyen formában a képernyőre bízzák gyermeküket. Képernyőről nem tanulnak meg a gyerekek helyesen beszélni, nem élik meg azt az érzelmi biztonságot, meghittséget, amit a szülőkkel töltött együttlét, mesélés jelent. Természetesen a rajzfilmek megtekintése érdekes és szükséges dolog, de ne felejtsük el: semmi sem helyettesítheti teljesen az olvasást!
Borsi Mária könyvtáros