„Ez a baba a vihar gyermeke lesz” – mondta a rémült bába, de a vajúdó anya így felelt: „Nem, a fény gyermeke.” Aztán felsírt Nikola Tesla, 1856. július 9-e és 10-e között, pontban éjfélkor - ezért mindkét napot születésnapjának tartotta.
Szerb családba született, apja ortodox pap volt, anyja pedig egy rendkívüli képzelőerővel és fantáziával megáldott nő, aki folyton egyszerű, hétköznapi praktikákkal tette könnyebbé a család életét.
Teslát, sokan az őrült tudósként emlegetik, valójában valóságos zseni volt. A történész-író Marko Perko és a pszichiáter Stephen M. Stahl "Tesla bámulatos és gyötrelmes élete" című könyve a legapróbb részletekig kifejti a feltaláló-tudós élettörténetét, miszerint egész életében kudarcra ítélt harcot vívott a saját démonaival.
A két szerző (egyikük szintén szerb) igyekeznek összefoglalni a tudós életét - úgy, hogy miként határozták meg korszakalkotó felfedezéseit a bipoláris zavar és a vele járó mániás, illetve depressziós időszakok. A zseniket nem csak a tudósok között fedezhetjük fel, hanem a zeneszerzők, képzőművészek, írók között is.
A kötet első részében a gyermekkor, testvérének halála - ami egész életét meghatározó tragédia volt, ifjúkorának részletei, majd az amerikai évek dokumentarista leírása olvasható. Utóbbi évek azok, amelyekben azt az embert látjuk már, akinek a küldetése: levenni a terheket az emberiségről...
A kötet számos felismerést tár az olvasó elé, több magyar vonatkozással: budapesti tartózkodással és munkával, magyar baráttal és munkatárssal, Jósika Miklós "Abafi" című művével, amely olyan hatással volt rá, hogy végleg elkötelezi magát a tudomány mellett.
A szerzőpáros részletesen kibontja az "áramháborút", ami Edison és Tesla között zajlott - az egyenáram és a váltóáram felhasználása, használhatósága, veszélyei és hatékonysága területeken. A közelmúlt és a jelen már Teslát igazolja: a váltóáram sokkal nagyobb mértékben terjedt el mindennapjainkban.
Tesla találmányai napjaink - talán nem is feltűnő, csak megszokott - részei: vezeték nélküli hangátvitel, üzenetküldés, váltóáramú motor és generátor, illetve sok-sok, korát több évtizeddel megelőző felfedezés.
Mégis - az 1800-as évek végén kijelentett (akkor meg nem értett) mondatai szerint, egy nap, egy készülékkel a zsebünkben üzeneteket küldözgethetünk egymásnak, több tízezer kilométer távolságba -, élete utolsó éveit szegénységben, az utcán eleséget keresgélő galambokat tudhatta legjobb barátainak...
[stx]
Helikon Kiadó, 2022.