Ünnepi megemlékezés Táborfalván
az 1956-os forradalom és szabadságharc 65. évfordulójáról
2021. október 22-én a Jókai Mór Közösségi Színtér színpadán a Csurgay Franciska Általános Iskola hatodik osztályos tanulóinak színvonalas műsorát láthattuk a forradalom eseményeiről.
Felkészítő pedagógusok: Faragó Henriett és Doricsák Ildikó.
Az előadás után Nagy Andrásné polgármester asszony és Szabó Viktor alezredes úr, a helyőrség parancsnoka az emléktáblánál helyezte el a megemlékezés koszorúját.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékművénél virágokkal fejezték ki tiszteletüket a Napraforgó Óvoda kisgyermekei, majd a táborfalvi egyesületek, civil szervezetek képviselői koszorúkkal emlékeztek a forradalom hőseire és áldozataira: a Táborfalvai Horgász Egyesület, a Kéknefelejcs Nyugdíjas Klub, a Táborfalvai Hagyományőrző Íjász Egyesület, az Örkény-Tábor Vadásztársaság, a Platthy József Bajtársi Egyesület, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Táborfalvi Szervezete, a Táborfalvi Közművelődési és Népzenei Egyesület, a Nosztalgia és Hagyományőrző Kulturális Egyesület és a Nagycsaládosok Táborfalvi Egyesülete.
Az ünnepségen készült fényképek megtekinthetők a galériában >>
Az örkénytábori páncélvonatok
Minél inkább kutatom a vasútvonal múltját, annál több érdekes és meglepő dolgot vélek felfedezni. Évekkel ezelőtt teljesen véletlen bukkantam rá valahol az interneten, hogy bizony, ezen a vasútvonalon valaha páncélvonatok is jártak. Na de vajon miért? Van-e köze mindehhez Táborfalvának? Mi is az a páncélvonat?
Gyorgyovics Krisztián írása itt olvasható >>
Megújult a táborfalvi református imaház
Az Örkényi Református Missziói Egyházközség négy település, Örkény, Hernád, Pusztavacs és Táborfalva református híveit egyesíti, önálló templommal hosszú éveken át Örkény rendelkezett. 1997-ben került sor az ökumenikus összefogással felépült táborfalvi református imaház felszentelésére.
Tóth Levente táborfalvi presbiterrel beszélgetek, aki templomunk felújításának élére állt és kitartó, áldozatos munkájával nagyban hozzájárult ahhoz, hogy ma egy megszépült, megújult imaházban találkozhatnak a református hívek.
Megújult a táborfalvi református imaház írás itt olvasható >>
Magyarok Nagyasszonya ünnep és a búcsú
Az ótörök eredetű búcsú szónak többféle jelentése él a magyar nyelvben. Jelent bűnbocsánatot, búcsúvételt a bűnöktől, a bűnökért való büntetéstől, vagy zarándoklatot, átvitt értelemben sokadalmat. A magyar nyelvben – az egyértelműség okán – a kegyhelyekre történő zarándoklatot, az ott mondott ünnepi misét gyakran „szentbúcsúnak” is nevezik, az ünnepi alkalmakra oda összesereglett sokadalmat „búcsújáróknak”. De ugyanígy búcsúnak nevezik a templom védőszentjének évenként ismétlődő ünnepét is – ez a „templombúcsú”.
A teljes cikk itt olvasható >>
A Birinyi Gyűjtemény állandó kiállítása Táborfalván
Leader-pályázat keretében 6 millió Ft-ot nyert Táborfalva Nagyközség Önkormányzata a Birinyi Gyűjteményt bemutató állandó, interaktív kiállítás megvalósítására, melynek helyszíne a Helyőrségi Művelődési Otthon lesz.
A Birinyi Gyűjtemény a legnagyobb népi hangszeres magángyűjtemény Európában és a Kárpát-medencei népi, történeti hangszerek legteljesebb magángyűjteménye is egyben, a Táborfalvi Települési Értéktár és a Pest Megyei Értéktár megbecsült értéke.
A 70-es években elkezdett gyűjtés a mai napig tart, így mára már meghaladta a gyűjtemény a 850 hangszert, amelyben olyan különleges hangszerek is megtalálhatók, mint a gyufaszálakból készített brácsa, zsebhegedű, trombitahegedű, a didgeridoo, a tibeti kürt, a legyező doromb Kínából, a pittypalatty, a tökcitera, és a koponyasíp. Természetesen, az olyan hangszereket is megtalálhatjuk a gyűjteményben, mint a kereplő, kolomp, a láncosbot, sípok, citerák, xilofonok, szájharmonika vagy a hegedű.
Birinyi József és Birinyi András hangszereket készít (1987)
Mindezt a három Birinyinek – Birinyi Józsefnek, Id. Birinyi Andrásnak és ifj. Birinyi Andrásnak köszönhetjük, akik nem csupán gyűjtik, de készítik is a hangszereket.
Az elmúlt évtizedekben csak időszaki, utazó kiállításokon mutatták be a gyűjteményt, nagy öröm számunkra, hogy végre megvalósulhat a Birinyi Gyűjteményt bemutató állandó kiállítás!
A pályázatról, az állandó kiállítás megvalósításáról Nagy Andrásné polgármester számolt be a Rádió Dabas 93.4-en.
Meghallgatható itt >>
vagy itt >>
Kapcsolódó oldalak:
Csutorás Nemzetközi Népzenei és Néptánctábor
Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége – KÓTA
Október 6.
Ady Endre: Október 6.
|
||
Őszi napnak mosolygása, Őszi rózsa hervadása, Őszi szélnek bús keserve Egy-egy könny a szentelt helyre, Hol megváltott - hősi áron - Becsületet, dicsőséget Az aradi tizenhárom. |
Az aradi Golgotára Ráragyog a nap sugára, Oda hull az őszi rózsa, Hulló levél búcsucsókja; Bánat sír a száraz ágon, Ott alussza csendes álmát Az aradi tizenhárom. |
Őszi napnak csendes fénye, Tűzz reá a fényes égre, Bús szivünknek enyhe fényed Adjon nyugvást, békességet; Sugáridon szellem járjon S keressen fel küzdelminkben Az aradi tizenhárom. |
A könyvtár októberi nyitva tartása
Kedves Olvasóink!
A táborfalvi Nagyközségi és Iskolai Könyvtár látogatási rendje 2021. október 1-jétől október 31-ig
Tanítási időben:
hétfőn, szerdán és pénteken 12.30 és 16.00 óra között az iskola tanulói, pedagógusai, dolgozói látogathatják a könyvtárat; bejárat a csarnok felől;
hétfőn, szerdán és pénteken 16.00 és 18.00 óra között
a nagyközség lakói, felnőtt olvasók látogathatják a könyvtárat; bejárat az Árpád utca felől.
A szombati nyitvatartás változatlan, 8.00-12.30 óra között; bejárat az Árpád utca felől.
Az őszi tanítási szünet idején, október 25-től 30-ig:
október 25-én, hétfőn 12.30-18.00 óra
október 27-én, szerdán 12.30-18.00 óra
október 29-én, pénteken 12.30-18.00 óra
október 30-án, szombaton 8.00-12.30 óra, bejárat az Árpád utca felől.
2021. október 23-án, szombaton és november 1-jén, hétfőn, könyvtárunk zárva tart.
A 142 blog és a vasútfejlesztés - Beszélgetés Gyorgyovics Krisztiánnal
Gyorgyovics Krisztiánnal beszélgettem a 142 blogról, ami a Budapest-Lajosmizse-Kecskemét vasútvonal mindennapjaival és történetével foglalkozik. Természetesen, kitértünk a várható pályafelújításra is, hiszen ez hosszú évtizedek óta halogatott fejlesztés, ami nagyban könnyítené a táborfalviak életét. Nem mellesleg, Krisztán gyökerei is táborfalviak.
A beszélgetés itt olvasható >>
Ősz
Petőfi Sándor - Itt van az ősz, itt van újra |
|
Itt van az ősz, itt van ujra,
Kiülök a dombtetőre, Levelének lágy neszét.
Mosolyogva néz a földre Néz a szerető anya.
És valóban ősszel a föld |
Levetette szép ruháit,
Aludjál hát, szép természet,
Én ujjam hegyével halkan
Kedvesem, te űlj le mellém, |
Küldjön egy képet!
Láncos Ferencné Juliska bocsájtotta rendelkezésünkre a fotót, amelyet Birinyi József készített 1992-ben, Kunszentmiklóson, a Csutorás Táborban. Birinyi József elmondása szerint a 80-as, 90-es években nagy divat lett a népzenészek körében a körtemuzsika, amely a képen bal oldalon álló Sáránszki Mihály nyakában lóg bőrszíjon. Birinyi József is nyakba akasztott dorombbal és körtemuzsikával lépett fel idehaza és külföldön is.
A Népzenei Együttes képen szereplő tagjai (balról jobbra):
Sáránszki Mihály, Takács Annus néni, Katona Mihály, Pászti Károly, id. Birinyi András,
Nagy János, Katona Mihályné Erzsike, Láncos Ferencné Juliska, Nagy Jánosné Erzsike,
Demkovicsné Klári, id. Birinyi Andrásné, az álló sor előtt: Sulcz Ferenc és Kékesi Attila.
Sáránszki Mihály és Sulcz Ferenc kezében két darab Budai Sándor-féle hasas,
sándorfalvi citera látható.
Emlékeim a régi Táborfalváról
Láncos Ferencné Fedácsik Julianna visszaemlékezése
Tatárszentgyörgyön születtem 1949-ben. 1967. február 18-án kerültem Táborfalvára, ekkor volt az esküvőnk. Férjemmel, Láncos Ferenccel itt kezdtük el közös életünket.
A visszaemlékezés itt olvasható >>