A könyvtár zárva
Értesítjük Olvasóinkat, hogy a könyvtár 2014. szeptember 22-től előreláthatólag 2014. október 6-ig ZÁRVA tart.
Köszönet
Köszönöm Kiri Kittinek és Litóczki Józsefnek a könyvtárnak adományozott könyveket!
Ernst József: 100 év a magyar lovassport történetéből 2. kötet
A szerző három kötetre tervezett munkájának második kötete az első világháborút követő újrakezdést mutatja be. A monarchia szétesésével megszűnt az a szakmai támasz, amelyet a bécsi Lovaglótanárképzővel való kapcsolat nyújtott. Új lovaglótanárképzőt létesítettek, amely előbb a Ferenc József laktanyában, majd Örkénytáborban (1930. október 1-jétől) működött.
A könyvben külön fejezet mutatja be az örkénytábori lovasképzést.
"Az iskola azt vallotta, ... hogy minden lovat azonos módon kell kiképezni egy meghatározott szintig, s csak a jól megalapozott lóval lehet valamilyen irányba (díjlovaglás, ugratás, military, sőt galoppverseny) folytatni a munkát.
Bővebben a helytörténeti irásoknál >>
Gecser Erzsébet: Őszi dal
Itt van az ősz csodafája,
Aranyfesték csurog rája.
Majd szél úr nagy szájával,
Köpenyével és sáljával
Fújja, sodorja a leveleket.
Minek? Nem kapunk feleletet.
Ágaira levél helyett varjak ülnek,
Óriás fekete leveleknek tűnnek.
Míg ők ülnek és pihennek,
Helyettük falevelek repülnek.
Beszélgetés Gecser Erzsébettel >>
Murinai Katalin: Láttam...
Ott álltak karcsún
a messzeségben,
fölfelé törve,
a magasba!
Most hevernek
pusztító rendre
derékba törve.
Te sem jössz már -
gyenge tested
elveszett az
évszázad
viharában.
Ajkadról a szót
a szél hozza csak
felém, túl az "Óceánról".
Murinai Katalinnal készült beszélgetés >>
Köszönet
Köszönöm Kanyik Zitának a könyvtárunknak adományozott könyveket!
A könyvtár zárva
Értesítjük Olvasóinkat, hogy 2014. augusztus 15-én, pénteken a könyvtár zárva tart.
Hazatért a Dohnányi-hagyaték
Dalos Anna zenetörténész, valamint munkatársai, Biró Viola kutató és Kusz Veronika Dohnányi-szakértő gondoskodtak a hagyatéki lista összeállításáról a floridai Tallahasseeben, és szervezték meg hazaszállítást.
Levelezések, több száz eddig ismeretlen fénykép, a floridai mindennapokat megörökítő naplók, könyvek, kották, és egy zongorabillentyűzet-kivágat, (a művész hosszú útjain ezzel tarthatta edzésben az ujjait) is megtalálhatók a zeneszerző hagyatékának most hazakerülő részében, amely tovább gyarapítja az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontjában gondozott Dohnányi-gyűjteményt. "A szakkönyvek, kották, hivatalos iratok a 20. századi zenetörténet-kutatást lendíthetik előre, a személyes tárgyak, a hétköznapi eseményeket megörökítő iratok, fotók a világhírű zongoraművész-komponista az Amerikai Egyesült Államokban töltött közel másfél évtizedéről nyújtanak részletes képet. A kutatók így hiánypótló forrásokhoz jutnak, hiszen Dohnányi életművének ebből a szakaszából Magyarországon nem voltak hozzáférhetőek a dokumentumok" - mondta dr. Richter Pál, az MTA BTK Zenetudományi Intézetének igazgatója.
Márai-program
Örömmel értesítjük Olvasóinkat, hogy a Nemzeti Kulturális Alap meghívására a Márai-program IV. fordulójában is részt vehetett könyvtárunk és 100 ezer Ft támogatásban részesültünk.
A Márai-program célja: a nemzeti kultúrkincs megőrzése, a hazai és a határon túli magyar kiadók által megjelentett, értéket képviselő könyvek eljuttatása minél több olvasóhoz a hazai és a határon túli könyvtárakon keresztül, valamint a kortárs magyar szerzők támogatása és megismertetése.
A Nemzeti Kulturális Alap által a könyvkiadók kedvezményes árú könyveiből összeállított könyvlistáról rendelhettünk könyveket 100 ezer Ft értékben.
Köszönet
Köszönöm a könyvtárunknak adományozott könyveket özv. Megyeri Zsigmondnénak, köszönöm a cserepes virágot Szabó Rózsikának!