Április 11. A magyar költészet napja
Ma van a költészet napja, amely közel hat évtizede a magyar irodalom ünnepe. 118 éve ezen a napon született József Attila, Budapesten és 123 évvel ezelőtt Márai Sándor, Kassán.
Weöres Sándor: Szembe fordított tükrök
Örömöm sokszorozódjék a te örömödben.
Hiányosságom váljék jósággá benned.
Egyetlen parancs van, a többi csak tanács:
igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél.
Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás:
Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra.
Az igazság nem mondatokban rejlik, hanem a torzítatlan létezésben.
Az öröklét nem az időben rejlik, hanem az összhang állapotában.
Torok Sándor (1936-2006): Tavaszvárás (1999)
40 év a tanítói pályán...
Beszélgetés Vigh Istvánné Kovács Ágnes tanítónővel
Ágit akkor ismertem meg, amikor fiam első osztályos lett a táborfalvi általános iskolában. Ennek már több évtizede… Az idő repül… és Ági idén áprilisban nyugdíjba vonul.
A beszélgetés itt olvasható >>
Táborfalva helyi értékei feladatlap
Táborfalva helytörténetéről készítettem a mellékelt feladatlapot, amelyet könyvtári órán oldunk meg a gyerekekkel. Szeretettel ajánlom mindenki figyelmébe!
Büszkék lehetünk arra, hol élünk, milyen értékeink vannak! Köszönöm Kisér Gábornak az Örkénytáborról készített videót, amely az egyik feladatban szerepel és a YouTube-on található.
A feladatlap elérhetősége: https://redmenta.com/hu/jumper, itt a direktcímhez kell beírni: TF2023, ugrás és már kezdhető is a kitöltés! Nincs regisztrációhoz kötve.
Borsi Mária könyvtáros
Szendrey Júlia, az Andersen-mesék első magyar fordítója
Magyarországon először 1858-ban, Szendrey Júlia fordításában jelentek meg az Andersen-mesék, olyan történetekkel, mint A császár új ruhája vagy a Rendíthetetlen ólomkatona.
Szendrey Júlia ezekbe a – német közvetítéssel készített – fordításokba a korabeli magyar gyermekfolklór elemeit is beépítette.
Kligl Sándor Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész, érdemes művész Szendrey Júliát ábrázoló életnagyságú bronz szobrát Koppenhágában, a magyar nagykövetségen állították fel 2018-ban, a költő-műfordító születésének 190. évfordulóján.
https://infovilag.hu/szendrey-julia-koppenhaga/
Borsi Mária könyvtáros
Gyermekkönyvek nemzetközi napja - április 2.
Április 2-án, Hans Christian Andersen dán meseíró születésnapján tartják világszerte a gyermekkönyvek nemzetközi napját 1967 óta. Magyar vonatkozása az ünnepnek, hogy ezen a napon született Csukás István, olyan örökérvényű mesék írója, mint a Süsü, a Pom Pom meséi, Mirr-Murr kalandjai. A Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsa (IBBY) által szervezett ünnep célja, hogy a gyermekekkel megszerettessék az olvasást, a könyveket.
A gyermekkönyvek személyiségformáló szerepét nem lehet túlbecsülni. A könyv gyermekkorunk óta hűséges barátunk, amely mindig megtanít valami újra, elmerülünk az izgalmas utazások és érdekes felfedezések csodálatos világában. Az olvasás révén alakul a gyermek gondolkodása, képzelete, művelt beszéde. A gyermekkönyv nemcsak egyénileg nevel minden gyermeket, hanem egész nemzedékek erkölcsi és intellektuális arculatának kialakításában vesz részt.
A mindent felemésztő digitális valóság és médiatechnológiák korában azonban egyre nehezebb egy könyvnek felvenni a versenyt a rajzfilmekkel és számítógépes játékokkal, amelyek lehetővé teszik, hogy a gyermek azonnal gyönyörű cselekményképet láthasson anélkül, hogy gondolkodással és képzeletével saját, belső képeket készítene. A szülők, hogy kikapcsolódjanak és időt szabadítsanak fel a háztartási munkákra, gyakran a tabletre vagy valamilyen formában a képernyőre bízzák gyermeküket. Képernyőről nem tanulnak meg a gyerekek helyesen beszélni, nem élik meg azt az érzelmi biztonságot, meghittséget, amit a szülőkkel töltött együttlét, mesélés jelent. Természetesen a rajzfilmek megtekintése érdekes és szükséges dolog, de ne felejtsük el: semmi sem helyettesítheti teljesen az olvasást!
Borsi Mária könyvtáros
Ajánló: Ingyenes magyar hangoskönyvek
Az "Ajánló" részben egy olyan gyűjteményt mutatunk be, ahol hangoskönyv-gyűjtemények érhetők el magyar nyelven.
Tovább az "Ajánló" írásokhoz >>
Könyvtárunk áprilisi nyitva tartása
Könyvtárunk nyitva: április 1-jén (szombaton), 3-án (hétfőn), 14-én (pénteken), 17-én (hétfőn), 21-én (pénteken), 24-én (hétfőn) 28-án (pénteken).
2023. ÁPRILIS 5-TŐL 13-IG, VALAMINT ÁPRILIS 19-ÉN, 22-ÉN, 26-ÁN ÉS 29-ÉN KÖNYVTÁRUNK ZÁRVA TART!
2022. április 1-jétől október 31-ig NYÁRI NYITVA TARTÁS szerint várjuk Olvasóinkat!
hétfő: 12.30 - 18.00 óra
szerda: 12.30 - 18.00 óra
péntek: 12.30 - 18.00 óra
szombat: 8.00 - 12.30 óra
TANÍTÁSI IDŐBEN AZ ÁLTALÁNOS ISKOLA MŰKÖDÉSI RENDJÉHEZ ALKALMAZKODVA:
12.30 és 16.00 óra között az iskola tanulói, pedagógusai, dolgozói látogathatják a könyvtárat; bejárat a csarnok felől;
16.00 és 18.00 óra között a nagyközség lakói, felnőtt olvasók látogathatják a könyvtárat; bejárat az Árpád utca felől.
Örkénytábor, 913
Örkény-tábor
Egy fénykép/képeslap 1913-ból
A képeslap hátoldala is megtekinthető a "Régmúlt Örkénytáborban és Táborfalván" albumban >>
Újabb könyvadomány
A Petőfi 200 Emlékév tiszteletére a Nemzeti Kulturális Alap és a Könyvtárellátó Nonprofit Kft. immár harmadik alkalommal küldött könyvadományt könyvtárunk számára, amelyet ezúton is szeretnék megköszönni!
Gyűjteményünk olyan kötetekkel gazdagodott, amelyek nemzeti kultúránk, értékeink bemutatását és megőrzését szolgálják:
Prágai Adrienn, Radványi Orsolya: A reformkor művészete : Festészet
Szende András: A reformkor művészete : Építészet
Jókai Mór emlékezete, szerkesztette: Margócsy István
Kemény Zsigmond emlékezet, szerkesztett Takáts József
Kerényi Ferenc: Vörösmarty – Petőfi - Madách
Borsi Mária könyvtáros
Nemzeti ünnepünk: 1848. március 15.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc 175. évfordulója alkalmából 2023. március 14-én tartott táborfalvi megemlékezésre rendhagyó ünnepi műsorral készültek a Csurgay Franciska Általános Iskola tanulói.
A Jókai Mór Közösségi Színtér nagytermébe érkezők egy kivetítőn követhették az iskola tanulóinak előadását, akik az iskolából indulva, a forradalom eseményeit több helyszínen felidézve érkeztek meg a közösségi színtér lépcsőihez, ahol a záró jeleneteket láthatta a nagyteremből fogadásukra kijövő közönség. Voltak, akik az általános iskolától együtt érkeztek a márciusi ifjakkal…
Köszönjük a méltó megemlékezést az általános iskola tanulóinak és a felkészítő pedagógusoknak, Faragó Henriettnek és Czigány Anitának!
A műsort követően az 1848-as forradalom és szabadságharc emlékhelyénél, melynek kopjafáit Varga János képzőművész készítette 1997-ben, Nagy Bence művelődésszervező ünnepi köszöntője hangzott el, majd Táborfalva Nagyközség Önkormányzata, a Helyőrségparancsnokság, valamint a helyi intézmények és egyesületek helyezték el a megemlékezés koszorúit.
Az ünnepi megemlékezés állófogadással zárult a polgármesteri hivatal aulájában.
Borsi Mária
Az ünnepségen készült képek a galériában láthatók >>