Január 22.
A magyar kultúra napja, a Himnusz születésnapja
„Kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog,
ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának.”
Kodály Zoltán
Új Könyvtárhasználati szabályzat
Kedves Olvasóink!
2023. január 1-jétől könyvtárunk szolgáltatásai térítésmentesek, az új könytárhasználati szabályzatot itt olvashatják:
Könyvtárhasználati szabályzat 2023. január 1-jétől (pdf)
A könyvtárunk "Családbarát Szolgáltató Hely"
Kedves Olvasóink!
A táborfalvi Nagyközségi és Iskolai Könyvtár sikeresen elérte a Családbarát Szolgáltató Hely tanúsító védjegy minősítést, ezáltal a könyvtár jogosulttá vált a védjegy logó használatára.
Első alkalommal 2020. májusában nyertük el a Családbarát Szolgáltató Hely minősítést, melynek érvényességi ideje 2022. májusában lejárt. 2022-ben ismét benyújtottuk pályázatunkat a Családbarát Magyarország Központhoz, melynek eredményeként kaptuk meg az új Családbarát Szolgáltató Hely minősítést.
„A Családbarát Hely tanúsító védjegy objektív elemzésen alapuló minősítési rendszer, amely egy hivatalos auditálási folyamat eredményeként dönti el, hogy mely szervezetek, jelentkezők kaphatják meg a védjegyet. A Családbarát Magyarország Központ kormányhatározat alapján alakította ki és fejleszti tovább a Családbarát Hely tanúsító védjegy és minősítés egységes rendszerét és eljárásrendjét, valamint végzi a szervezetek minősítését. Két év tapasztalatai és az audit vizsgálatok visszajelzései alapján a tanúsítási rendszer megújul. Az új védjegy egy egységes, magas szintű kritériumrendszeren alapuló tanúsítvány, mely „Munkahely” és „Szolgáltató hely” kategóriában szerezhető meg. Célunk, hogy a belépési küszöbérték emelésével a Családbarát Hely tanúsító védjegy garantált minőséget jelentsen.”
„Családbarát Szolgáltató Hely esetében a szolgáltató figyelembe veszi a szolgáltatást igénybe vevő ügyfelek családi körülményeit, családjuk igényeit is, az általa nyújtott szolgáltatásokhoz igazodva.”
„A családbarát szemlélet pozitív társadalmi üzenetet hordozó érték, mely egyre nagyobb jelentőséggel és vonzerővel bír napjainkban.”
Családbarát Hely honlap: https://csalad.hu/vedjegy/
Csendes pohárköszöntő újév reggelén
Nem kívánok senkinek se |
Mert míg tudod, ki vagy, mért vagy,
Kányádi Sándor |
Ajánló: Pál Mária
Kedves Olvasóink! Fogadják szeretettel Pál Mária írását, amely elhangzott a szerző előadásában 2022. Adventjének negyedik vasárnapján, Táborfalván.
Boldog karácsonyt kívánok Mindenkinek
Könyvtár ünnepi zárva tartása
Kedves Olvasóink!
2022. december 21-től 2023. január 8-ig könyvtárunk zárva tart.
Örömteli adventi készülődést és áldott, békés karácsonyi ünnepeket kívánok!
Pekáry István - Téli falu (1965.)
Ajánló: Helytörténeti könyvek
Kedves Olvasóink!
Köszönöm Szabó Ferencnek, hogy könyvtárunknak ajándékozott néhány helytörténeti vonatkozású kiadványt. Mindegyik kötet Dabas történetéhez kapcsolódik:
- Mitták Ferenc: Nagyapám meséi és más gyóni, dabasi emlékek (szerzői kiadás, 2021)
- Valentyik Ferenc: Isten-haza-család : A hármas eszmény Gyóni Géza költészetében és emlékének ápolásában (Lakitelek : Antológia Kiadó, 2021)
- Valentyik Ferenc: A dabasi Halász család történetének válogatott bibliográfiája (Lakitelek : Antológia Kiadó, 2022)
Helytörténeti könyvek az "Ajánló" írásoknál >>
A lajosmizsei vasútvonal története 3. rész
Tovább Kecskemétig
A vasútvonal Kecskemétig való meghosszabbítása már a Budapest-Lajosmizse vonal tervezésekor felmerült, sokáig mégsem történt érdemi előrelépés. A tervezést és az építkezést számos vita előzte meg. A nyomvonalban sem volt mindig egyetértés. Vita tárgya volt, hogy az új vonalszakasz Kecskemétet északról vagy délről kerülje meg. Sőt, mivel akkoriban a szegedi fővonal az OMÁV tulajdonában volt, külön végállomás ötlete is felmerült Kecskeméten belül. Javasolták a Vásár teret, a Füzestért, a Rudolf laktanyát, de még a Szolnoki kapu környékét is.
Gyorgyovics Krisztián írása itt olvasható >>
Ünnepi hálaadás
Fekete László Nagytiszteletű Úr ünnepi köszöntője a táborfalvi református templom 25. éves évfordulóján.
25 éves a táborfalvi református imaház
Az Örkényi Református Missziói Egyházközség négy település, Örkény, Hernád, Pusztavacs és Táborfalva református híveit egyesíti, önálló templommal hosszú éveken át Örkény rendelkezett.
Táborfalván sokáig családi házakban, lakásokban kellett az istentiszteletet megtartani. A helyzet akkor változott, amikor Gólya Bálint helyi gazdálkodó egyházunknak adományozta azt a földterületet, amelyen ma imaházunk áll.