Könyv vagy internet?
Kár is lenne tagadni, hogy az internet és annak egyre mélyebb bugyrai teljesen betüremkedtek a napi rutinunkba. Tulajdonképpen szinte mindenki naponta böngészik a hírek között a nagyvilágban történt eseményeket figyelve, vagy pusztán aziránt érdeklődve, hogy például barátunk aznap mit ebédelt. Ehelyütt inkább előbbi fontos, vagyis, hogy miként kutatunk a hírek és információk után.
Felületes mindennapok
Ma már egy hétköznapi ember számára is olyan technikai informátor-arzenál áll rendelkezésre, hogy semmi sem gátolja ismereteinek permanens bővítését. Ez vitathatatlanul pozitívum. Azonban van ennek egy másik, sokkal árnyékosabb oldala, miszerint olvasási kultúránk gyökeres átalakul. A jelenséget többféleképp lehet értékelni, vannak, akik temetik a hagyományos olvasás és művelődést, és vannak, akik éltetik az utóbbi évek vívmányai által hozott forradalmi újításokat. Ezzel a kérdéskörrel foglalkozott a minap a Washington Post, és foglalkozunk ma mi is.
Magyar Értéktár - Hungarikumok Gyűjteménye
"A magyar nemzeti értékek (a továbbiakban: nemzeti értékek), és azokon belül a hungarikumok
megőrzendő és egyedülálló értékek. Az összetartozás, az egység és a nemzeti tudat erősítése
érdekében nemzetünk értékeit össze kell gyűjteni, dokumentálni, az értékvédelem alapjául szolgáló
dokumentációt a szigorú nyilvántartás és kutathatóság szabályai szerint meg kell őrizni,
az értékeket pedig ápolni, védelmezni és támogatni kell."
A táborfalvi Vogt-kúria - hol borászat állt, most romhalom
A Táborfalva külterületén álló Vogt-kúria különös építészeti értéket rejt.
A düledező ház alatt található pincerendszer egyedülálló szinte egész Pest megyében.
Sajnos ennek az épületnek is hányatott sors jutott osztályrészül, a teljes pusztulásról a
Fiatal Műemlékvédők Egyesülete próbálja megmenteni. A kúria múltjáról, jelenéről és
jövőjéről Kecskeméti Norbert számol be.
A teljes cikk itt olvasható >>
Április 14-e a könyvtárosok világnapja
Április 14-e a Könyvtárosok világnapja amelyet két nagy szervezet az American Library Association (Amerikai Könyvtárak Szövetsége – ALA), és az International Federation of Library Associations and Institutions (Könyvtári Egyesületek és Intézmények Nemzetközi Szövetsége – IFLA) kezdeményezett.
Célja, hogy felhívja a figyelmet a könyvtárak és könyvtárosok nyújtotta értékekre.
Ezen a napon a könyvtárak különböző programokat szerveznek a látogatóknak.
„A könyvtáros közvetítő szerepet betöltő személy volt az ókortól napjainkig az információk és az olvasók között. Ez a szerep teszi a szakmát egyedivé, és ez a szerep kötelezi arra a könyvtárosokat, hogy megismerjék a tudományokat és jártasak legyenek a könyvtári információs technológiákban. Egy magára valamit is adó szakma számára nem elhanyagolható a folyamatos szakmai képzés. Mivel a könyvtárak elsődleges feladata még mindig az, hogy a könyveket eljuttassa az olvasóhoz és megszerettesse az olvasást, ezért az olvasószolgálatban dolgozó könyvtárasoknak jó pszichikai érzékkel, alapos állományismerettel, jó beszédkészséggel kell rendelkezniük ahhoz, hogy ajánlani tudják a legfrissebb irodalmat. ”
(Forrás)
A könyvtár zárva
2015. április 15-én, szerdán könyvtárunk zárva tart.
Április 11. - József Attila születésnapja - A költészet napja Magyarországon
„Akár meg is fordíthatnánk a két dátumot: József Attila akkor született meg országosan elismert költőként, amikor Balatonszárszón kiállították róla a hivatalos halotti bizonyítványt. A kor- és pályatársak többsége csak a bulvárszenzációként tálalt halálhír után döbbent rá, milyen kivételes életművet alkotott ez a mindaddig csak „jó költő”-ként számon tartott, zavarba ejtően sokféle hangon megszólaló – ezért gyakran félreértett –, posztumusz fölfedezett zseni, akinek életútját kisgyermekkora óta váratlan veszteségek, lelki traumák, különös fordulatok szegélyezték –, s aki egyéni szenvedéseiből egyetemes érvényű költészetet teremtett."
115 éve, 1900. április 11-én született Márai Sándor
|
Márai Sándor 1900. április 11-én látta meg a napvilágot Kassán. Felmenői szászok voltak. Édesapja dr. Grosschmid Géza, királyi közjegyző, a kassai jogászkamara elnöke, a csehszlovákiai Országos Magyar Keresztényszocialista Párt szenátora volt, édesanyja Ratkovszky Margit. Tekintve hogy a Grosschmid család nemzedékeken keresztül őrzője volt az elit polgári értékrendnek, természetes volt, hogy gyermekeiket is e szellemben neveljék.
Erről így írt az Egy polgár vallomásaiban:
"…a család a szász választófejedelem szolgálatában állott s az állami pénzverdében dolgoztak. […] Apai dédanyám Országh-lány volt, s a család évszázadokon át magyar családokkal házasodott. Mind hivatalnokok voltak, jogászok, köztisztviselők, katonatisztek."
|
MESEDOBOZ
Sok-sok mese, mesefilm, rajzfilm, gyerekfilm közül válogathatnak MESEDOBOZ oldalra látogatók.