Gramofon 2022. tavasz

· Admin - 2022. March 18. 06:44

Megjelent a Gramofon zenei kiadvány 2022-es év tavaszi száma, melyben klasszikus, jazz, nép- és világzenei írások, riportok, recenziók, ajánlatok olvashatók. Az új magazin már teljesen átalakult külsővel és belső tartalommal jelent meg. Ezzel egyidejűleg a honlapja is megújult, kibővített tartalommal olvasható.

A Gramofon oldaláról egy nem régiben indult Magyarjazz.hu hírportál nyitható, ahol koncertek, beszámolók, lemezajánlók, interjúk, jazz programajánlók olvashatók.

A tartalomból:

Esszé/Tanulmány

- Spirituális kérdésekre műszaki válaszok - Gondolatok az Operaház felújításáról (Könyves Klaudia)

- Apropó nélkül: Carl Schuricht (Mesterházy Gábor)

- Liszt Ferenc műveinek ismeretlen változatai (Fittler Katalin)

- Anja Silja, az örökifjú hősnő (Lindner András)

- Jazz és fotográfia - 1. rész -Pillanatok ikonikus előadóművészek életéből (Márton Attila)

- Hangköltészet: Jeanne Lee művészete (Máté J. György)

- Stílusok és korszakok felett - Charles Mingus 100 (Márton Attila)

Interjú/Mozaik

- Dukay Barnabás intuíciós forrásai - Az életmű fejleményei - 5. rész (Hollós Máté)

- Cleopatra, Radamisto és Sifare - Baráth Emőke lemezekről, tanításról és az új repertoárról (Réfi Zsuzsanna)

- A főnix meglengeti szárnyát - Beszélgetés a Klassz a pARTon! fesztivál nyolcadik évadja előtt (Gyenge Enikő)

- Séta az orgonában és az orgona körül Horváth Márton Leventével (Hollós Máté - Bacskó Levente)

- "Zeit mit Bartók" - A 2022-es Salzburgi Ünnepi Játékok Bartókkal erősít (Gyenge Emőke)

- A szabályok széttörése Yancha-módra - Találkozás Nagy János zongoraművész-zeneszerzővel (Bencsik Gyula)

- "Mi nem a ritmusszekció megúszására játszunk" - Bemutatjuk a Chalga zenekart (Bencsik Gyula)

- Mozaik - Zenei élet 2022 tavaszán (Réfi Zsuzsanna, Mesterházi Gábor)

Gramofon - Klasszikus és jazz weboldal

Magyarjazz.hu - jazz hírportál, koncertek, beszámolók, lemezajánlók, interjúk, jazz programajánlók

Terjesztés a Lapker Zrt hálózatának kiemelt üzleteiben, valamint könyvesboltokban és zeneműboltokban országszerte.

Március idusára

· Admin - 2022. March 15. 11:06

Juhász Gyula - Március idusára

Vannak napok, melyek nem szállnak el,
De az idők végéig megmaradnak,
Mint csillagok ragyognak boldogan
S fényt szórnak minden születő tavasznak.
Valamikor szép tüzes napok voltak,
Most enyhe és derűs fénnyel ragyognak.
Ilyen nap volt az, melynek fordulója
Ibolyáit ma a szívünkbe szórja.

Ó, akkor, egykor, ifjú Jókai
És lángoló Petőfi szava zengett,
Kokárda lengett és zászló lobogott;
A költő kérdett és felelt a nemzet.
Ma nem tördel bilincset s börtönajtót
Lelkes tömeg, de munka dala harsog,
Szépség, igazság lassan megy előre,
Egy szebb, igazabb, boldogabb jövőbe.

De azért lelkünk búsan visszanéz,
És emlékezve mámoros lesz tőled,
Tűnt március nagy napja, szép tavasz,
Mely fölráztad a szunnyadó erőket,
Mely új tavaszok napját égre hoztad,
Mely új remények ibolyáját fontad.
Ó nagy nap, szép nap, légy örökre áldott,
Hozz mindig új fényt, új dalt, új virágot!

(1909)

Március 8. - Nőnap

· Admin - 2022. March 08. 02:18

„Köszönet a nőknek. Köszönet neked, aki megszültél. És neked, aki a feleségem voltál. És neked, te harmadik, tizedik, ezredik, aki adtál egy mosolyt, gyöngédséget, egy meleg pillantást, az utcán, elmenőben, vigasztaltál, mikor magányos voltam, elringattál, mikor a haláltól féltem. Köszönet neked, mert szőke voltál.  És neked, mert fehér voltál. És neked, mert a kezed szép volt. És neked, mert ostoba és jó voltál. És neked, mert okos és jókedvű voltál. (…) Köszönet a nőknek, köszönet.”

Márai Sándor

70 éves a táborfalvi Csurgay Franciska Általános Iskola

· Admin - 2022. March 06. 13:38

Adalékok az iskola történetéhez

Táborfalva 1949-től lett önálló település, ekkor kapta a Táborfalva nevet. Első községi tanácsának mandátuma 1950. októberétől 1954. novemberéig tartott. A tanácsüléseken a községet érintő valamennyi ügyről szó volt. 1951. január 6-án történt „az iskola letárgyalása” (így szerepel a jegyzőkönyvben). Elhatározták, hogy a központban is építenek egy iskolát, mivel az az iskolák kint vannak a falu külső részén (Telepi, Tábori, Csurgay-iskola). A mai általános iskola épületének „csírája”, az 1-es és a 2-es tanterem 1952-re el is készült.

Az 1952-ben épült központi általános iskola

70 éves a táborfalvi Csurgay Franciska Általános Iskola - Adalékok az iskola történetéhez írás itt olvasható >>

Küldjön egy képet! - 30 éves a Táborfalvi Sportcsarnok

· Admin - 2022. March 06. 10:33

A kép a táborfalvi kézilabda csapatról készült Budapesten, a Spartacus sportpályán, 1999. április végén.

A csapat tagjai:
Felső sor: Feró Nikolett, Molnár Kinga, Bogner Bíborka, Kmetyó Viktória,

Bujdosó Eszter, Vígh Orsolya, Csák Erzsébet, Karlik Barbara.
Középső sor: Faragó Ivett, Taskó Kata, Sinka Nikolett, Hlatki Zsanett,

Kmetyó Beáta, Németh Brigitta, Batuska Georgina, Zsákai Hajnalka.
Alsó sor: Bujdosó Márta és Réczi Tünde.
Edző: Harmincz Mihály

(A képet Csák Erzsébet bocsátotta rendelkezésünkre. Köszönjük!)