Nagyközségi és Iskolai Könyvtár

Nagyközségi és Iskolai Könyvtár


Nagyközségi és Iskolai Könyvtár

Online katakógus

Online katalógus

1993. február - 2023. október, kereshető tartalommal


Táborfalvi MOZAIK 1993. február - 2023. október, kereshető tartalommal

Települési Értéktár

Navigáció

Legújabb cikkek

Nyitva tartás

Nyitva tartás

Elérhetőség

2381 Táborfalva, Iskola u.7.
Tel: 29/382-952
Könyvtáros: Taskó Kata
E-mail: konyvtar@taborfalva.hu

Felhasználók

· Online vendégek: 10

· Online tagok: 0

· Regisztráltak: 5
· Legújabb tag: martinekk

MyStat

Könyvtár a Facebook-on


Könyvtár a Facebook-on anno 2015 - 2023.


Örkényi Református Templom

Épült: 1923-26.

 

Pálóczi Horváth István (1857-1935) református földbirtokos 1914. március 1-jén jelentette be, hogy felesége emlékére fogadalmi templomot építtet a református hívek számára.

 

 Gere Antal építőmesterrel tárgyalt a tervek és az építkezés előkészítéséről. Az építkezéshez szükséges pénzt a Csurgay-major és az István-major eladásával teremtette elő. A háború kitörése azonban megakadályozta a munkálatok megkezdését, a két majorért kapott 6 millió koronát hadikölcsön vásárlására fordította.

 

A háború elvesztése után Pálóczi Horváth István vagyona jelentősen csökkent, a hadikölcsönből nem kapott vissza semmit, de nem mondott le a templomépítésről. 1923. augusztus 9-én, a református gyülekezet fennállásának 20. évfordulóján bejelenti, hogy az építkezés elkezdődik. (Az örkényi református gyülekezet Pálóczi Horváth István kezdeményezésére alakult meg 1903-ban.)

 

1923. augusztus 30-án Torzsa Ferenc presbiter kapavágásával megkezdődik a földmunka, szeptember 23-án Samu Sándor kőműves mester leteszi az alapkövet. A nagyon gyors infláció miatt az építkezést szüneteltetni kellett, végül 1926. március 15-én újraindult a munka. Május 2-án feltették a toronyra a csillagot. Május 30-án érkezett meg a Szlezák László harangöntő mester által készített 2 harang, ami 47 és félmillió koronába került. Ezt az összeget a hívek adományozták. Az új harangok fogadására leemelték a meglévő régi harangot, és kivitték az állomásra az új harangok köszöntésére. A templom elé beérkező kettő új és egy öregharangot Mocsy Mihály esperes áldotta meg. Mészáros István lelkipásztor és Tarkó János kántortanító imája mellett, valamint az imádkozó hívek előtt, csigasor segítségével húzatták fel a toronyba a harangokat és helyezték el őket.

 

Eljött a várva várt nap, a templomszentelés ünnepe. 1926. október 24-én Dr. Ravasz László püspök avatta fel a templomot, az akkor elhangzott textust ma is őrzi egy tábla az előcsarnokban: „Ez a templom egy kővé vált hitvallás. Boldog és nagy kezdet. Áldott alkalom, szent lépcső, láthatatlan pitvar ama lelki ház számára, melynek itt meg kell épülnie. Épüljetek fel lelki házzá.„ (1Péter 2:5) 

 

50 évi - minden új iránt érdeklődő és kezdeményezni kész, merész egyéniségének, magyarságszeretetének és áldozatvállalásának - munkássága után 78 éves korában, 1935. május 31-én meghalt Pálóczi Horváth István. Koporsóját a református templom alatti családi kriptába helyezték „örök nyugalomra”, amely nem tartott sokáig. 1944-ben, a II. világháborús harci események idején feltörték a kriptát, s benne két koporsót is. Ezután egy éjszaka az ott lévő mind a hét koporsót - a templom mögötti nem túlságosan mély gödörbe - földelték el. Innen 1968. november 5-én helyezték át az egyház temetőjébe. 

 

Amikor Pálóczi Horváth István kivágatta a templomhoz szükséges vörösfenyőket, még nem gondolta, hogy tíz évig nem lesz rá szükség. így történt meg az a szomorú dolog, hogy a szabadban megszuvasodott faanyag került beépítésre. Közben jött a II. világháború, melynek rongálása csak fokozta a bajt (a torony belövést is kapott), így használhatatlanná, majd életveszélyessé lett a templom. A kis lélekszámú egyházközség képtelen volt önerejéből megoldani a helyreállítást, egyedüli lehetőségnek azt találta, hogy eladta a parókia épületét és egy másik földterületet a toronytól északra, s még így is arra kényszerült, hogy lebontsa a tornyot, és megkisebbítse az épületet, eladva a felszabaduló tégla nagy részét. Némi svájci segítséggel alakult át a templom 1968-69-ben újabb formájára. A  nyugati karzat alját felfalazták, ott alakították ki a parókia három szobáját, ezzel megrövidült a belső tér. Az északi oldalból is elfalaztak öt métert, annyival lett kisebb a templom tere. Így alakult az egy fedél alatt lévő templom és a parókia, valamint a teljesen újonnan épített torony 1968-69-es formájára.

 

 A templomterem 40 éven keresztül nem volt használható állapotban, helyette az északkeleti sarokban volt egy kis imaterem berendezve gyülekezeti alkalmakra. A teljes belső felújítás gondolata 1989-ben fogalmazódott meg, és vált valóra a gyülekezet régi álma, s lett készen az új templombelső, az 1992. április 26-i felszentelésre. A templom kelet-nyugati tengelyben épült, mindkét végén tűzfalas lezárással. A vakolatlan épület csak enyhe színező fröcskölést kapott. A délkeleti sarkon álló díszítés nélküli torony 14 méter magas. A régi épület falai jóval alacsonyabbak lettek, és az ablakok hajdani neogótikus formájukból egyszerűsödtek a templomon és a tornyon, míg a többi a lakáshoz szükséges formában került beépítésre. A déli falon megmaradtak a megkurtított támpillérek, s egyszerű nyeregtető fedi az egész épületet, s erre merőlegesen a tornyot is. A belső 8x18 méteres terében még láthatók az egykori karzatok mellvédjei és a torony felőli csúcsíves bejárata és ennek befalazott mása. A belső nyugati harmadánál a déli - utca felőli - falon megmaradt az egykori diadalív pillére, itt kezdődik az emelvény, ezen áll a délnyugati sarokban a szószék, ezzel szimmetrikusan a falra erősített kereszt, a harmónium és az úrasztala. A sík famennyezet lakkozott hajópalló, a templomban 150 ülőhely van. Három harangja van. A 427 és 132 kg-osokat Szlezák László öntötte 1926-ban Budapesten, a 217 kg-osat pedig Egry Ferenc 1905-ben Kisgejőcön.  

 

2009-ben az „Örkény város településközpontjának fejlesztése” projekt keretében megújult a református templom, ekkor nyerte el mai megjelenését, ekkor alakították ki az új tornyot, melynek csillagdíszében a gyülekezet időkapszulát helyezett el.
Az Örkényi Református Missziói Egyházközség Örkény, Hernád, Pusztavacs, Táborfalva református híveit egyesíti, önálló templommal Örkényen kívül Táborfalva rendelkezik.
A 2022. évi népszámlálás adatai szerint Örkényen 311 fő, Hernádon 224 fő, Pusztavacson 76 fő, Táborfalván 206 fő, összesen 817 fő vallotta magát reformátusnak, ez az egyes települések lakosságának közel 6 %-a. Az Örkényi Református Missziói Egyházközség tagjainak száma 2024-ben 210 fő.
Hosszabb ideig szolgált lelkészei: Makay Lajos 1905-08., Kálmán János 1909-21., Mészáros István 1923-30., Varga Ernő 1931-41., Demjén István 1941- 62., Papp László 1962-69., Pap László 1969-88., Fekete László (1988-2008), Szemők Andrea (2008-).

 

Borsi Mária 

 

 

További képek a galériában láthatók >>

 

 

Felhasznált irodalom:

 
- Rogosz János: Az örkényi református templom felszentelése (Mi újság Örkényen? 2010. október, 19. old.)

 - Rogosz János:70 éves az örkényi református templom (1926-1996) (Örkény: Fekete László lelkipásztor, 1996)

- Várady József: Református templomaink (Debrecen, 1987. 135-136. old.)

 

Kapcsolódó tartalom:

 

- Pálóczi Horváth István (Wikipédia)

- PML Trianon - Pálóczi Horváth István beszéde (Magyar Nemzeti Levéltár)

- Jegyzetek. Örkényben (Reformátusok Lapja, 1926.)

- Az örkényi református templom újraszentelése (Reformátusok Lapja, 1937.)

- Délibábból - valóság - Ismét Istenháza az örkényi templom (Matula Gy. Oszkár, Pest Megyei Hírlap, 1992. május)

- Örkény temploma építőjére emlékezett (Magitai M. György, Pest Megyi Krónika, 1996. július 26.)

- 100 éves az Örkényi Református Gyülekezet (Fekete László lelkipásztor, Mi újság Örkényen, 2003. szeptember)

- Az örkényi református templom felszentelése (Rogosz János, Mi újság Örkényen, 2010.)

- Örkény - A református templom harangjai - kiverselés és összehúzás (2018. júl. 26., videó)

- Örkény Református templom felújítás 2009 (Wikimedia)

- Örkény Református templom 2011-01-09 (Wikimedia)

 - Egry Ferenc harangöntő mester Wikipédia)

- Kisgejőc Wikipédia)

- Egry harangjai - Harangöntőműhely Kisgejőcön (Kárpátalja)