Cikk hierarchia
Cikkek főoldala » Ajánló » Basky András: Hol volt, hol nem volt, volt... 14 tanyai iskola LajosmizsénBasky András: Hol volt, hol nem volt, volt... 14 tanyai iskola Lajosmizsén |
A könyv jelentősége, ahogy Basky András az előszóban megfogalmazza, hogy írásos formában rögzíti a Lajosmizse környékén működő tanyai iskolák történetét, a rendelkezésre álló dokumentumok, visszaemlékezések alapján. Ez a történet nem teljes, de a könyv alapot teremt a további kiegészítésekhez.
Értékes mű, hiszen bemutatja azt az életet, az oktatásnak, a tanulásnak azt a formáját, amit ma már csak elmondásból ismerhetünk. A külterületi iskolák megszűnése 1976-ban kezdődött, amikor Lajosmizsén megnyitotta kapuit az Általános Iskolai Kollégium. A 14 tanyai iskola közül már csak egy működik iskolaként, a felsőlajosi, amely egy önálló település önálló iskolájává nőtte ki magát.
Érdekes olvasmány, hiszen a könyv második felében az egykori tanyai tanítók visszaemlékezései találhatóak.
Szeleczki László, a Szarkási Iskola egykori tanítója így ír:
„Mit jelentett a tanyai emberek számára az iskola? Az iskola biztonságot jelentett az ott élő emberek számára. A fiatal családok le mertek telepedni, a középkorúak pedig ott mertek maradni. Meleg, közvetlen, családias hangulatú jó kapcsolat alakult ki a szülőkkel. Tanácsot kértek elsősorban gyermekneveléssel kapcsolatban; megkértek hivatalos iratok, kérelmek, beadványok elkészítésére. Orvost hívtunk, ha kellett, vagy pedig bevásároltunk az idős embereknek. Havonta szentmisét tartottak az osztályteremben, így a betegeknek, időseknek nem kellett 13 km-t megtenni, hogy eljussanak a községi templomba.” (i.m. 63.p.)
Kapcsolódó képek: - A könyv borítója: A Szobros Iskola (évszám nélkül, de még nádtetővel)
Borsi Mária
[Lajosmizse] : Közlöny- és Lapkiadó Kft. Lajosmizsei Nyomdája, [1996] |
· Admin - 2022. March 26. 10:28 1115 megnyitás · |