Április 11. - József Attila születésnapja - A költészet napja Magyarországon
„Akár meg is fordíthatnánk a két dátumot: József Attila akkor született meg országosan elismert költőként, amikor Balatonszárszón kiállították róla a hivatalos halotti bizonyítványt. A kor- és pályatársak többsége csak a bulvárszenzációként tálalt halálhír után döbbent rá, milyen kivételes életművet alkotott ez a mindaddig csak „jó költő”-ként számon tartott, zavarba ejtően sokféle hangon megszólaló – ezért gyakran félreértett –, posztumusz fölfedezett zseni, akinek életútját kisgyermekkora óta váratlan veszteségek, lelki traumák, különös fordulatok szegélyezték –, s aki egyéni szenvedéseiből egyetemes érvényű költészetet teremtett."
115 éve, 1900. április 11-én született Márai Sándor
|
Márai Sándor 1900. április 11-én látta meg a napvilágot Kassán. Felmenői szászok voltak. Édesapja dr. Grosschmid Géza, királyi közjegyző, a kassai jogászkamara elnöke, a csehszlovákiai Országos Magyar Keresztényszocialista Párt szenátora volt, édesanyja Ratkovszky Margit. Tekintve hogy a Grosschmid család nemzedékeken keresztül őrzője volt az elit polgári értékrendnek, természetes volt, hogy gyermekeiket is e szellemben neveljék.
Erről így írt az Egy polgár vallomásaiban:
"…a család a szász választófejedelem szolgálatában állott s az állami pénzverdében dolgoztak. […] Apai dédanyám Országh-lány volt, s a család évszázadokon át magyar családokkal házasodott. Mind hivatalnokok voltak, jogászok, köztisztviselők, katonatisztek."
|
MESEDOBOZ
Sok-sok mese, mesefilm, rajzfilm, gyerekfilm közül válogathatnak MESEDOBOZ oldalra látogatók.
Mesedoboz
A Nők Lapja Café oldalain belül várja a meséket szerető gyerekeket és szüleiket a Mesedoboz.
A folyamatosan frissített tartalom a következő részekből áll össze:
napi mese, képfeltöltos játék, cikkek
Kivirradt a tavasz ma húsvét napjára
Kivirradt a tavasz ma húsvét napjára, új életet öltött ismét föl magára. Én is e szent napon örömöt hirdetek, mert Jézus feltámadt! Ezen örvendjetek! Már régen szokása minden kereszténynek: örvendeznie e nap ifjúnak és vénnek. Én is köszöntöm hát ezen szent napunkat! |
(Forrás: http://www.parochia.hu/1oldalelemek/Neprajz/locsolkodoversek.htm)
Sevecsek Mihályné - Csendes éj
Köszönöm Sevecsek Mihályné Gecser Erzsébetnek, hogy könyvtárunknak ajándékozta
legújabb, "Csendes éj" c. kötetét! Gratulálok Erzsikének a Kláris Nívódíjért,
melyet munkássága elismeréseként kapott!
Új kötetéből két verset ajánlok az Olvasónak:
Gecser Erzsébet: A halál szele | Gecser Erzsébet: Szép tavasz
Borsi Mária könyvtáros
Beszélgetés Kovács Attila vadőrrel
Kovács Attila 2001. óta az Örkény-Tábor Vadásztársaság hivatásos vadásza, a Táborfalvi Hagyományőrző Íjász Egyesület alapító tagja, jelenlegi elnöke.
A táborfalvi Könyvtár Baráti Kör Attila vezetésével járta be a Betyárdombi Tanösvényt.
Következő alkalommal a 100 éves tölgyesben tettünk kirándulást, amikor - nagy meglepetésünkre és örömünkre - Attila elmondta egyik saját versét, A vén tölgy címűt.
A beszélgetés itt olvasható >>
Magyar Irodalmi Lap
A Szerkesztőségének ajánlása:
"Tisztelt Látogató, kedves Írótárs!
Szeretettel üdvözlünk a Magyar Irodalmi Lap oldalán! A MIL-t az irodalom szeretete hozta létre, hogy a magyar tollforgatóknak ingyenes lehetőséget biztosítson a világhálón írásaik közreadására.
Ha regisztrálsz, te is tagja lehetsz lapunk alkotóközösségének, és közzéteheted írásaidat. A megjelenítéséhez segítséget adunk.
Küzdjünk együtt szép magyar nyelvünkért!
A MIL Szerkesztősége"
Megmaradás Temploma
Könyvtárunk is részt vett a Nagygéci Nemzeti Emlékhely által meghirdetett a „Legszebb kulturális üzenet” című pályázaton.
A zsűri döntése nyomán a „Legszebb kulturális üzenet” cím a székelyföldi Csíkdánfalva könyvtárát illeti meg: „A nép szikla, amelyre egy nemzet élete biztosan épül” (Márton Áron).
A táborfalvi Nagyközségi és Iskolai könyvtár üzenete:
„Mi dolgunk a világon, küzdeni Erőnk szerint a legnemesbekért”
(Vörösmarty Mihály: Gondolatok a könyvtárban)
Minden pályázó üzenetét kőbe vésve viszontláthatjuk majd a Nagygéci Nemzeti Emlékhelyen, a Megmaradás Templomát körülölelő emlékparkban.
Akik üzentek:
http://www.megmaradastemploma-nagygec.hu/regisztracio/telepulesek.php
http://www.megmaradastemploma-nagygec.hu/
Egyedülálló kulturális - turisztikai attrakció Nagygécen
2015 tavaszán egyedülálló kulturális-turisztikai attrakció nyílik Nagygécen: a Szamos által 1970-ben elpusztított román-magyar határ menti településen megújul a sorsára hagyott XIII. századi templom, a Megmaradás Temploma körül pedig - többek között - emlékpark létesül. A templom és a csaknem fél évszázad után újra életre kelő település az összetartás és a megmaradás erejét szimbolizálja.
1970. május 13-án éjjel a medréből kiömlő Szamos pecsételte meg a csaknem ezer éves település, Nagygéc sorsát. A román-magyar határ menti kis falu lakosait tiltakozásuk ellenére kitelepítették otthonaikból, építési tilalmat rendeltek el a területre, szellemfaluvá téve ezzel a falujukat. Nagygéc lakói azonban több mint 40 évtizedes összetartásukkal életben tartották hajdan volt otthonukat, most pedig hamarosan felébredhet tetszhalálából a nagy múltú település.